Ciele pre opatrovateľky z opatrovateľského kurzu
Výuku opatrovateľského kurzu sa snažíme smerovať k tomu, aby si opatrovateľka vštepila základné ciele svojej práce a dokázala informácie získané na opatrovateľskom kurze aplikovať v praxi.
Hlavné ciele opatrovateľky v domácej starostlivosti:
Opatrovateľský kurz učí opatrovateľky zabezpečiť komplexnú starostlivosť v koordinácii s ústavnou starostlivosťou, prípadne so starostlivosťou opatrovateľskej služby zabezpečenou orgánmi sociálnej starostlivosti.
- Ľudskosť opatrovateľky v starostlivosti o chorých
- Zabezpečiť dostupnosť ošetrovateľskej starostlivosti pre každého (24 hodín denne a 7 dní v týždni, spolupráca s ďalšími subjektmi v procese sprístupňovania ošetrovateľskej starostlivosti v domácom prostredí, ako sú ambulancie, nemocnice, ústavy a pod.).
- Úspora lôžok v nemocniciach a liečebniach pre dlhodobo chorých (finančná efektívnosť) pokiaľ opatrovateľka poskytuje službu v domácnosti klienta.
- Výchova spoločnosti k zodpovednosti za vlastné telesné a duševné zdravie, ako aj za zdravie svojich blízkych (súčasť primárnej starostlivosti o zdravie, vzdelávanie klientov, spolupráca s rodinou a pod.).
Opatrovateľka po absolvovaní opatrovateľského kurzu, pôsobiaca v domácej starostlivosti o kienta je zodpovedná za úroveň a kvalitu poskytovanej starostlivosti v domácom prostredí. Opatrovateľka si musí uvedomovať, že tu je pod kontrolou rodiny a verejnosti. Vzťah opatrovateľky a klienta nadobúda pri domácej starostlivosti iný rozmer. Prvá odlišnosť spočíva v postavení opatrovateľky v domácnosti —je vlastne hosťom, pretože za klientom prichádza ona a nie klient za ňou, ako je to inde. Prirodzene, tu sa dostáva aj do rozličných nepredvídateľných situácií. Opatrovateľský kurz pripravuje opatrovateľku na niektoré možné situácie a reakcie klienta. Napriek všemožným ťažkostiam a nástrahám však opatrovateľka musí vždy dôsledne realizovať všetky opatrovateľské aktivity a postupy.
Základné úlohy opatrovateľky v domácom prostredí:
- Sledovanie a reagovanie na fyzické, psychické, sociálne a kultúrne potreby klienta (informácie získava nielen od samého klienta, ale aj z ďalších zdrojov),
- Dôsledné zabezpečenie pitného a stravovacieho režimu opatrovaného klienta,
- Jasná a zreteľná komunikácia s klientom, pri zachovaní jeho dôstojnosti,
- Podporovanie sebestačnosti klienta po čo najdlhšiu dobu,
- Informovania klienta ohľadne nových možností kompenzácií, pomoci a techník, ktoré pozná z opatrovateľského kurzu.
- Schopnosťou čeliť problémom a poradiť si s nimi,
- Schopnosť všestranne podporiť klienta v krízových situáciách.