Starostlivosť o klienta v domácom prostredí
Opatrovateľská starostlivosť o chorých starých občanov v domácom prostredí je jednou z najstarších foriem komplexnej a individualizovanej opatrovateľskej starostlivosti o klienta.
„V starobe klesá výkonnosť a s nástupom chronických ochorení sa rozvíja celý rad funkčných porúch .Výsledkom je postupná strata sebestačnosti a vznik závislosti. Napred obvykle dochádza k obmedzeniu alebo strate schopnosti vykonávať všedné činnosti, ako je obstarávanie nákupov, úradné vybavovanie, cestovanie a ďalšie, neskôr pri ďalšom poklese funkcií dochádza k obmedzeniu samoobslužnosti. Chorý prestáva chodiť, nevie si vybaviť potreby osobnej hygieny, nevie sa okúpať a obliecť“.
(Hegyi, 2001, s.66)
Členovia rodiny a iní dobrovoľní laickí opatrovatelia sú dôležitým faktorom v kvalite starostlivosti o starých ľudí. Ak majú podporu a citlivé vedenie odborníkov, prispievajú významne k zlepšeniu alebo udržaniu pohody chorého. Môžu mu zaistiť sociálnu stimuláciu i psychologickú a citovú podporu.
Starý človek žije ďalej v známom prostredí, komunikuje so svojimi najbližšími . U svojich príbuzných a blízkych nachádza pomoc, radu, lásku, oporu a pocit spolupatričnosti, v rodinnom kruhu nestráca pocit bezpečia. Všetky tieto hodnoty nemôže gerontovi ponúknuť ani to najluxusnejšie sociálne alebo zdravotnícke zariadenie . Florence Nightingaleová charakterizovala domácu starostlivosť ako „ činnosť využívajúcu prostredie pacienta na pomoc pri jeho uzdravovaní.“
Starého chorého človeka v domácom prostredí pravidelne navštevuje a kontroluje obvodná sestra . Pri každej návšteve zhodnotí stav klienta, poskytne odborné rady opatrovateľom klienta a urobí kompletný záznam o jeho stave . Pri zhoršení zdravotného stavu zabezpečí v spolupráci s obvodným lekárom pravidelnú odbornú ošetrovateľskú starostlivosť prostredníctvom agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Profesionálni zdravotnícki pracovníci Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti realizujú zdravotnú starostlivosti poskytovanú v domácom prostredí alebo v inom prirodzenom sociálnom prostredí fyzickým osobám (ďalej len „osoby“), ktoré spĺňajú všetky nasledovné kritéria:
- vyžadujú ošetrovateľskú starostlivosť,
- sú imobilné, čiastočne imobilné a nie sú schopné samostatne prísť do ambulantného zdravotníckeho zariadenia,
- nevyžadujú ústavnú zdravotnú starostlivosť alebo ústavnú zdravotnú starostlivosť odmietajú.
Cieľom domácej ošetrovateľskej starostlivosti je poskytnúť osobe komplexnú ošetrovateľskú
starostlivosť metódou ošetrovateľského procesu zameranú na udržanie a zlepšenie kvality života, zmierňovanie utrpenia, predchádzanie zdravotným komplikáciám, doliečovanie po skončení ústavnej zdravotnej starostlivosti, zdravotnú výchovu a edukáciu osoby, rodiny a komunity v súvislosti so zdravotným stavom, prevenciu, rehabilitáciu a poradenstvo.
Domáca ošetrovateľská starostlivosť je poskytovaná osobám vo všetkých vekových kategóriách a navrhuje ju lekár všeobecnej zdravotnej starostlivosti, s ktorým má osoba uzavretú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
O poskytnutie domácej ošetrovateľskej starostlivosti môže lekára požiadať aj rodinný príslušník alebo zákonný zástupca.
Návrh na poskytovanie domácej ošetrovateľskej starostlivosti schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa.
Ošetrovateľské činnosti ADOS sú spojené:
- s úpravou diétneho režimu a životosprávy
- so zabezpečením osobnej hygieny
- s monitoringom základných fyziologických funkcií
- s aplikáciou liekov
- s ošetrovaním rán a dekubitov
- so základnou rehabilitáciou
- s odberom materiálu na vyšetrenie
- s úpravou prostredia chorého
- so zdravotnou výchovou a poradenstvom
- so servisom zdravotníckych pomôcok
/ Odborné usmernenie Ministerstva Zdravotníctva Slovenskej republiky, 2007 /
Mgr. Jana Novotná